Proč vznikl tento web?

Už nebudu mlčet!

Co víc musí člověk udělat, aby dokázal svému okolí, že je rovnoprávným? Celý život nás učí vystupovat slušně, mluvit spisovně, mít dobrou práci... a i když to člověk dělá, některým lidem to stále nestačí. Dnes to například nestačilo číšníkovi v pražské restauraci Švejk u stanice metra Můstek. Poprosil jsem o vodu s citronem a jídelní lístek, ale ani po 30 minutách mi nic z toho nedonesl. Zákaznící kolem mě, kteří si objednali až po mně, už měli dávno jídlo na stole a každou chvilku k nim chodil a ptal se jich, jestli je vše v pořádku. Po několika pokusech o získání pozornosti číšníka sice přišel, ale ani se neomluvil a neochotně přinesl malou plastovou láhev vody a položil ji na stůl a odešel. Po dalších 10 minutách mi už došla trpělivost, zavolal jsem ho a řekl jsem mu, že o takovýto servis nemám zájem a že odcházím. A číšník odpověděl: "No konečně!"

Mlčení a nicnedělání opravdu nikam nevede. Je načase se ozvat, jinak se nic nezmění. Jsem Honorárním konzulem republiky, do které bych se chtěl jednou vrátit a neobávat se předsudků, ale je potřeba ukázat prstem na tyto praktiky a začít tato individua či organizace hnát k zodpovědnosti. Podobné incidenty se staly i mým kolegům dnes a včera během naší pracovní cesty s britskými učiteli. Proto vybízím všechny - pojďme společně zahanbit viníky diskriminačního jednání.

5. června 2022 zveřejněno na facebookovém profilu Petra Toráka MBE

Petr Torák, MBE, refused restaurant service in Czech capital because he is Romani

He left Liberec for Britain more than twenty years ago due to racism. He became a police officer there, Queen Elizabeth II herself praised him for his work, and since last year he has been an Honorary Consul of the Czech Republic in England.

Even so, during a recent visit to Prague, Petr Torák encountered once again the treatment that prompted him to leave his homeland two decades ago. He claims he was refused service at a restaurant in the center of the metropolis.

Čti více ...

Jako Roma mě neobsloužili, říká konzul. Nediskriminujeme, oponuje restaurace

Přišel jsem do restaurace Švejk na Můstku. Nikdo si mě nevšímal, lidé kolem mě už dávno jedli, já neměl ani vodu. Když jsem toho měl dost a řekl jsem, že odcházím, číšník poznamenal: „No konečně“, shrnuje svůj zážitek Petr Torák, který aktuálně působí jako honorární konzul v Anglii. Je přesvědčený, že problém byl v jeho romském původu. Restaurace odmítla, že by k jakékoliv diskriminaci došlo. Více v článku Jako Roma mě neobsloužili, říká konzul. Nediskriminujeme, oponuje restaurace na webu iDNES.cz.

Čti více ...